Właściwe umieszczanie stalówki w obsadce

12/27/2016 05:31:00 PM

Prawidłowe umocowanie stalówki w obsadce może czasami sprawiać problemy początkującym. Nie każdy rodzaj mocowania jest oczywisty, dlatego chciałabym ułatwić Wam zadanie i pokazać, jak należy to właściwie wykonać.

Najczęściej spotykamy się z trzema rodzajami mocowań. Poniżej przedstawiam Wam opis, zdjęcia oraz instrukcję. I trzymam kciuki, żeby przy pierwszym mocowaniu obyło się bez ran kłutych i szarpanych, bo pamiętajcie – stalówki są ostre!

Zacznijmy od obsadek prostych

Jeżeli na końcu obsadki widzicie metalowy okrąg z czterema ząbkami w środku, włóżcie stalówkę między okrąg a dwa ząbki w miejscu przerwy w okręgu, tak jak na zdjęciach. Stalówka powinna być zamocowana wystarczająco mocno, żeby się nie ruszała.Uwaga, nie wkładajcie stalówki pomiędzy cztery ząbki
– w ten sposób stalówka nie będzie się dobrze trzymała!

Jeżeli obsadka ma na końcu okrąg lub okręgi, włóżcie stalówkę w jeden z okręgów, tak żeby ciasno przylegała i się nie ruszała.


Przejdźmy do obsadek skośnych

Najczęściej obsadki skośne posiadają mocowanie w postaci okręgu, identyczne jak pokazane wyżej w obsadkach prostych. Postępujcie wtedy w ten sam sposób jak powyżej, z jedną różnicą: o ile w obsadkach prostych miejsce włożenia stalówki w okrąg nie ma znaczenia (chyba że są to obsadki profilowane, z odpowiednim wyżłobieniem na palce), o tyle w obsadkach skośnych jest to istotne. Inaczej umocujemy stalówkę dla osoby praworęcznej, a inaczej dla leworęcznej. Spójrzcie na poniższe zdjęcie.


Obsadki skośne mają również mocowanie w postaci metalowego ramienia, w które wkłada się stalówkę. Przewagą tego typu mocowania jest to, że metalowy element można dowolnie przyginać (np. małymi obcęgami), tak żeby dopasować je do stalówki.


I na koniec UWAGA: Często zdarza się, że w obsadce nie można zamocować konkretnej stalówki, ponieważ nie pasują do siebie rozmiarem. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie więc, czy stalówka i obsadka pasują do siebie. Dla Waszej wygody dokładnie przetestowałam kompatybilność stalówek i obsadek i opisałam to w tabeli dopasowania Calligrafun. Sprawdźcie tutaj.

Trzymajcie się ciepło!Zobacz także

3 komentarzy

 1. Nie bardzo rozumiem uwagi: "Uwaga, nie wkładajcie stalówki pomiędzy cztery ząbki – w ten sposób stalówka nie będzie się dobrze trzymała!" - czy mogę prosić o rozwinięcie? Nie wiem czy dobrze włożyłam swoją stalówkę :)

  Pozdrawiam, Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zobaczyć zdjęcia w poście :) Wszystko będzie jasne.

   Usuń
  2. Tak, te zrobiłam, więc chyba jest ok :). Dziękuję.

   Usuń

Calligrafun | Sklep