Kartka walentynkowa - wykonaj samodzielnie lub wydrukuj

2/11/2017 01:20:00 AM

Przyznam szczerze, 14 lutego wywołuje we mnie zawsze mieszane uczucia. Z jednej strony walentynki to nic innego jak celebracja miłości – i to jest oczywiście ten pozytywny aspekt, bo każdy pretekst jest dobry, żeby okazać swoje uczucie bliskiej osobie :) Ale z drugiej strony totalna komercjalizacja tego święta podkopuje wiarę w jego autentyczność.

Na przekór komercji proponuję Wam więc coś prostego, co możecie stworzyć samodzielnie i wręczyć bliskiej osobie – czyli kartkę walentynkową. Kartka jest bardzo łatwa do wykonania, ale jednocześnie ładna i efektowna.Do wykonania kartki walentynkowej potrzebne będą:


  • arkusz gładkiego papieru akwarelowego (użyłam bezkwasowego arkusza A4 300 g/m2 prasowanego na gorąco, dzięki czemu jego struktura jest bardzo delikatna, a stalówka gładko po nim sunie),
  • akwarele (użyłam dwóch kolorów z zestawu farb Van Gogh: Quinacridone Rose i Permanent Red Deep, czyli w skrócie: różowego i czerwonego :)
  • pędzelek (świetnie sprawdził się pędzelek Kozłowski nr 10 z włosia czerwonej kuny),
  • pojemnik z wodą,
  • biały tusz (np. Kuretake White Ink 30)
  • pióro maczane (użyłam stalówki Brause Rose, ponieważ bardzo dobrze nadaje się do kreślenia większych liter i jest wyjątkowo elastyczna; a obsadka jest mojego autorstwa).

Krok 1 – Różowe serce

Kartkę grubego papieru akwarelowego składamy na pół. Żeby miejsce złożenia było estetyczne, możemy zastosować bigowanie, czyli żłobienie niewielkiego rowka wzdłuż papieru, który ułatwi nam potem jego równe zgięcie. Ja użyłam trymera do papieru z opcją bigowania, ale możecie sobie równie dobrze pomóc długą linijką ;)

Następnie różową akwarelą rozcieńczoną sporą ilością wody malujemy kształt serca. Pamiętajcie, żeby serce nie było idealnie równe – w tym właśnie tkwi jego urok. Pięknie będą również wyglądały tzw. grzybki, czyli efekt poszarpanych i rozlanych krawędzi, który daje akwarela, kiedy nakładamy mokrą warstwę farby na warstwę wilgotną. Taki zabieg powoduje, że nasze serce nabiera życia i nie jest nudne.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z efektu, zostawiamy farbę do całkowitego wyschnięcia. A niecierpliwym (do których oczywiście sama się zaliczam) polecam wysuszenie obrazka suszarką do włosów ;)


Krok 2 – Czerwone serce

Kiedy warstwa różowej farby jest już całkowicie sucha, nakładamy na nią farbę czerwoną, oczywiście też dobrze rozwodnioną, stosując taki sam efekt nierówności i akwarelowych grzybków. (Swoją drogą, czy też słyszeliście opinię, że barwy różowe i czerwone nie powinny być ze sobą zestawiane? A moim zdaniem właśnie wyglądają razem pięknie!).

Kiedy czerwone serce jest już gotowe, ponownie czekamy, aż wyschnie lub podsuszamy je suszarką.


Krok 3 – Biała nowoczesna kaligrafia

Po wysuszeniu obrazka przystępujemy do kaligrafowania. Tu panuje pełna dowolność. Ważne jest jednak to, żeby użyć mocno kryjącego białego tuszu oraz stalówki, która jest odpowiednia do kreślenia dużych liter – w ten sposób uzyskamy najlepsze efekty.
Et voila! Piękna kartka walentynkowa gotowa!


A jeżeli nie macie wystarczająco dużo czasu (lub chęci), żeby wykonać samodzielnie kartkę walentynkową, możecie ją po prostu wydrukować! Kliknijcie na poniższy link i wydrukujcie plik, który dla Was przygotowałam. Do wydrukowania wystarczy trochę grubsza kartka papieru formatu A4. Złóżcie ją następnie na pół, a środek wypełnijcie wyjątkowymi życzeniami!

Jeżeli drukujecie kartkę walentynkową, będzie mi miło, jeśli polubicie naszą stronę na Facebooku.A jeżeli nie korzystacie z Facebooka, po prostu podzielcie się swoim komentarzem pod postem.

Życzę Wam cudnego Dnia Zakochanych!


Zobacz także

2 komentarzy

Calligrafun | Sklep