Niezbędnik kaligrafa, czyli co jest Ci potrzebne na początek – część I

11/29/2016 01:52:00 PM

Niewątpliwym plusem rozpoczęcia przygody z nowoczesną kaligrafią jest to, że nie wymaga ona od nas dużych nakładów finansowych. Już kilkadziesiąt złotych wystarczy, by cieszyć się swoim pierwszym zestawem dobrej jakości. A na dodatek niektóre z potrzebnych do kaligrafii przedmiotów każdy z Was ma na pewno w domu! 
Co więc jest potrzebne, żeby zacząć kaligrafować?


W skład niezbędnika wchodzą:
•    stalówka,
•    obsadka prosta lub skośna (oblique),
•    tusz dobrej jakości,
•    papier,
•    pojemnik z wodą,
•    szmatka,
•    ewentualnie pojemnik do przechowywania stalówek i obsadek.

Nowoczesna kaligrafia świetnie łączy tradycję ze współczesnością. Współczesne są niewątpliwie formy kaligrafowanych liter i dążenie do ich unikalności, natomiast kwintesencją tradycji jest narzędzie służące do pisania, czyli pióro maczane, inaczej maczanka (ang. dip pen). Pióra maczane są bezpośrednim następcą gęsich piór, a ich masowa produkcja sięga początków XIX wieku, czyli pisząc takim piórem, możecie się poczuć trochę jak oświeceniowy skryba ;) Pióro maczane, w przeciwieństwie do pióra wiecznego, nie ma zbiorniczka na atrament, a piszę się nim – jak sama nazwa wskazuje – maczając stalówkę w tuszu (lub w innej substancji płynnej, ale o tym w kolejnych wpisach). Pióro maczane składa się ze stalówki i z obsadki.

Stalówka

Krótka definicja dla tych, którzy nie mieli nigdy do czynienia z tym narzędziem:
Stalówka to odpowiednio wyprofilowany i ostro zakończony kawałek metalu, który wkłada się w obsadkę, a następnie macza w tuszu. Dzięki swojemu zaokrąglonemu kształtowi stalówka zatrzymuje niewielką ilość tuszu, który podczas pisania spływa na papier.

Producenci dbają o to, żeby wybór stalówek był ogromny. Stalówki różnią się od siebie: szerokością końcówki, stopniem elastyczności, wielkością, kształtem, rodzajem metalu itd. Ale do nowoczesnej kaligrafii zawsze wybieram tylko elastyczne stalówki z cienkim ostrym końcem (ang. pointed nib), jak te na zdjęciu.

Istnieją również stalówki o szerszych, ściętych zakończeniach, plakatowe czy redisówki – nimi nie będziemy się jednak zajmować, ponieważ służą do innego rodzaju kaligrafii. Więcej o stalówkach niebawem. Już niedługo będziecie mogli również śledzić cykl, w którym zamierzam testować dla Was różne stalówki i pokazywać przykłady ich użycia, żebyście mogli lepiej poznać ich możliwości i podjąć właściwą decyzję przy zakupie.

Obsadka

Jak sama nazwa wskazuje, obsadka służy do obsadzania, czyli mocowania stalówki. Istnieją dwa rodzaje obsadek: proste i skośne (oblique).
Czym się różnią? O tym opowiem Wam szczegółowo w poście poświęconym obsadkom. Polecam Wam jednak: zaopatrzcie się w oba rodzaje obsadek i przetestujcie sami, który z nich bardziej Wam odpowiada. Może się okazać, że jesteście zwolennikami tylko jednego rodzaju obsadek, a może – tak jak ja – będziecie woleli stworzyć swoje ulubione połączenia i używać konkretnych stalówek z konkretnymi obsadkami.

W tym miejscu zakończę I część niezbędnika kaligrafa i zapraszam Was serdecznie do lektury części II.

Z pozdrowieniami


Zobacz także

1 komentarzy

  1. Witam. Moja 7 letnia wnuczka poprosiła o zestaw do kaligrafii. Podoba się jej moje pismo. Pamiętam że redisówka była najbardziej lubiana. W opisie polecane są inne stalówki. Nie wiem na co się zdecydować, aby początek poznawania kaligrafii był ciekawy i nie zniechęcił dziecka. Tym bardziej że szkoła nie wymaga aż tak pięknego pisma.

    OdpowiedzUsuń

Calligrafun | Sklep