Historia pisma i kaligrafii - część 1

9/09/2019 02:54:00 PM

Zaczynając swoją przygodę z kaligrafią, macie do wyboru wiele krojów pisma: minuskuła, gotyk, copperplate, spencerian, italika, uncjała, kaligrafia nowoczesna i mnóstwo innych. Dla początkującego to istny zawrót głowy, dlatego chciałabym Wam przybliżyć poszczególne kroje i ułatwić wybór tego, od którego chcielibyście zacząć. Historia pisma pomoże Wam poznać poszczególne kroje, podstawowe zasady, którymi się rządzą, oraz zdecydować, do którego stylu Wam najbliżej.Zastrzegam jednak, że poniższe opracowanie jest bardzo skrótowe i omawia wyłącznie interesujące mnie aspekty, więc dla zaciekawionych tematem i chcących pogłębić swoją wiedzę, zachęcam do sięgnięcia do lektur szerzej omawiających te zagadnienia.

Ewolucja pisma


Zacznijmy jednak od samego początku, czyli czym tak naprawdę jest pismo. Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN:

Pismo jest to zespół znaków graficznych będących odzwierciedleniem dźwięków lub pojęć i służy do wyrażenia myśli za pomocą znaków graficznych.

Prosta koncepcja, której rozwój do obecnego alfabetu zajął wiele wieków. Jako ludzkość zaczynaliśmy od pisma piktograficznego, w którym każdy rysunek (piktogram) oznaczał dane pojęcie.

Hieroglify egipskie. Źródło: Wikipedia

Rozwinięciem piktogramów jest pismo ideograficzne, gdzie piktogramów zaczęto używać również do przedstawiania idei i pojęć związanych z konkretnym przedmiotem. Jeżeli znacie hieroglify, pismo Majów czy Azteków, wiecie o co chodzi 😊 Kolejnym etapem jest używanie pisma ideograficznego, ale już z elementami ułożenia symboli w różnych kombinacjach, czyli pismo analityczne. Na pewno znacie „krzaczki” języka chińskiego. Jest to właśnie pismo analityczne, co prawda we współczesnej wersji, ale zasada tworzenia jest taka sama. Pismo chińskie jest fascynujące i logiczne, na przykład przez połączenie znaków „elektryczny” oraz „mózg” otrzymamy „komputer”, a z połączenia znaków „żółty” oraz „olej” otrzymamy „masło”. Proste, prawda? 😊

Klasyczny poemat chiński. Źródło: Wikipedia

Ostatnim etapem rozwoju jest pismo fonetyczne, gdzie symbol odpowiada dźwiękowi mowy, a litery przedstawiają poszczególne głoski. Taki alfabet może być przystosowany do różnych języków, i tak na przykład alfabetu łacińskiego używamy (z drobnymi modyfikacjami) w języku angielskim, francuskim, niemieckim czy polskim. Alfabet przebył długą drogę do takiej formy, jaką posługujemy się dziś – od Etrusków, przez Fenicjan, aż do Rzymian, którzy przez swoje podboje rozprzestrzenili tę koncepcję zapisu myśli.

Jako że pismem fonetycznym większość z nas posługuje się na co dzień, w kolejnym wpisie skupimy się właśnie na nim.Zobacz także

0 komentarzy

Calligrafun | Sklep