Jak trzymać pióro maczane, czyli przygotowanie do pisania

1/09/2017 03:04:00 PM

Wiecie już, jak pozbyć się chemicznej powłoki z nowej stalówki i jak zamocować stalówkę w obsadce. Już za chwilę zaczniecie pisać pierwsze kształty… Ale zanim zanurzycie pióro w tuszu, wstrzymajcie się jeszcze chwilę i przeczytajcie co nieco na temat właściwego trzymania pióra i podstaw techniki pisania. Będzie Wam łatwiej osiągnąć dobre rezultaty już na starcie!

Ważne jest, żeby od początku mieć świadomość tego, że pióro maczane to nie ołówek ani długopis i należy je trzymać nieco inaczej. Pisząc długopisem, zwykle trzymamy go pod kątem około 80 stopni do papieru, a palce spoczywają dość blisko końcówki.


Gdybyśmy trzymali w ten sposób pióro maczane, stalówka rysowałaby papier i cały czas o niego zahaczała, a atrament nie spływałby właściwie.

Jak zatem trzymać pióro? Kąt nachylenia pióra do papieru powinien wynosić około 40 stopni. To mniej więcej połowa kąta nachylenia długopisu. Proszę Was jednak, nie mierzcie z kątomierzem w ręku, czy osiągnęliście właściwy kąt nachylenia ;) Zdajcie się na stalówkę – ona sama podpowie Wam odpowiednie ułożenie, które później ewentualnie możecie korygować. To samo dotyczy miejsca trzymania pióra. Zwykle najlepiej chwycić obsadkę 1-1,5 centymetra od stalówki. W ten sposób najlepiej kontroluje się ruch pióra.

Jeżeli stalówka jest wyjątkowo długa lub płytko zamocowana w obsadce, wtedy należy chwycić pióro nieco bliżej stalówki - w ten sposób będzie się Wam wygodniej pisało.


Piórem maczanym pisze się zupełnie inaczej niż długopisem, więc na początku możecie poczuć się nieswojo. Ale gwarantuję, że to uczucie szybko minie :)

I na koniec najważniejsza rada: piszcie powoli! Powolny ruch powoduje, że kreślicie litery precyzyjniej i tusz nadąża spływać na papier.

Żeby rozpocząć, nie możecie się spieszyć. Pisanie ma być dla Was czynnością odprężającą. Znajdźcie przynajmniej godzinę wolnego czasu, spokojnie przygotujcie stanowisko pracy oraz wszystkie potrzebne narzędzia, usiądźcie w wygodnej pozycji i powolnym ruchem ręki kreślcie litery. Skupcie się na kształtach i odpowiednim nacisku na stalówkę.

Więcej na temat pierwszych prób pisania już w kolejnym wpisie!

Trzymajcie się ciepło!


Zobacz także

2 komentarzy

  1. Dziękuje! Już nie mogę się doczekać, aż zacznę pisać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym się nauczyć tak pięknie pisać :)

    OdpowiedzUsuń

Calligrafun | Sklep