Co nieco o rodzajach atramentów

1/18/2023 12:39:00 PM

W artykułach na blogu lubimy dzielić się z Wami naszą wiedzą dotyczącą różnych narzędzi i produktów do kaligrafii. O tych podstawowych możecie poczytać we wcześniejszych wpisach, na przykład tu znajdziecie posty o stalówkach, a tu o brush penach. Dzisiaj natomiast opowiemy trochę o atramentach, gdyż te kolorowe płyny mogą mieć zaskakujące właściwości, o jakich jeszcze nie wiecie. Warto je poznać, aby wybrać najlepszy do Waszych celów. 


Zasadniczo każdy atrament to mieszanina wody, medium i barwnika, czasami uzupełniana dodatkami. Tu uwaga - atrament to nie to samo co tusz. Atramenty i tusze mają różne właściwości i często nie można ich stosować zamiennie. Dziś przyjrzymy się dokładniej atramentom, na tusze oczywiście przyjdzie jeszcze kolej ;) 

Każdy z producentów ma trochę inny przepis na idealny atrament, w związku z tym atramenty potrafią mieć różne właściwości. Szerzej o właściwościach opowiemy w kolejnym poście, a na razie skupmy się na podstawach. 

Wracając do naszego podstawowego atramentu – woda stanowi bazowy rozpuszczalnik. W składzie znajduje się również medium, w którym rozpuszczony jest barwnik, a którego zadaniem jest również utrzymanie barwnika w określonym miejscu po aplikacji na papierze. Jeżeli medium zbyt głęboko penetruje papier, skutkuje to pajączkowaniem lub przebijaniem. 

Atramenty oparte na tych zasadniczych składnikach są oferowane przez większość producentów, np. Jacques Herbin, KWZ Ink czy Ferris Wheel Press. Takie najbardziej podstawowe atramenty są najbezpieczniejsze dla piór wiecznych i zdecydowanie polecane przez nas na początek. 
...


Jeżeli szukacie większej trwałości, warto przyjrzeć się atramentom galusowym. Ich skład opiera się na solach żelaza i kwasie galusowym. Ten rodzaj atramentu należy stosować w piórach wiecznych, które mają dobry przepływ i nie mają tendencji do zasychania. Dodatkowo polecamy często płukać pióro po użyciu i nie zostawiać atramentu w piórze, które nie będzie używane przez dłuższy czas. Jeżeli zachowacie te podstawowe środki ostrożności, będziecie się cieszyć wyjątkowym atramentem. Ważna informacja: dzięki użytym składnikom atrament galusowy zmienia kolor! Na skutek utleniających się związków żelaza atrament stopniowo ciemnieje, a efekt cieniowania jest bardziej widoczny. Po całkowitym wyschnięciu notatki pisane tym atramentem są również wodoodporne. Zalanie wodą może co prawda wymyć barwnik, ale dzięki cząsteczkom żelaza, pismo będzie dalej czytelne. 
...


Jeśli macie słabość do perfum i pięknych zapachów, koniecznie wypróbujcie atramenty zapachowe. Wędzone drzewo z nutą tytoniu? Piżmo dopełnione aromatem ziół i skórki pomarańczy? A może bardziej tradycyjny zapach lawendy, cytryny lub róży? Jeżeli chcecie dodać swoim notatkom lub listom więcej uroku, atramenty zapachowe będą doskonałym wyborem. Nie musicie się również martwić, że w zamian poświęcacie jakiekolwiek inne właściwości – pod tym względem atramenty zapachowe nie odbiegają od tych tradycyjnych. 
...


Niezwykły efekt na papierze daje kolejna grupa atramentów – sheen. Jeżeli do pisania tym atramentem użyjecie ściętych stalówek (im szersze, tym lepsze :), Wasze pismo będzie mieniło się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Co więcej, krawędzie liter mogą się odbarwiać na kolor dodatkowy, gdyż atrament typu sheen zasadniczo ma dwa kolory jednocześnie. Efekt jest wyjątkowy i z pewnością przyciąga uwagę. 
...

Na koniec zostawiłem nasz ulubiony rodzaj atramentów. Jeżeli posiadasz pióro z bardzo dobrym przepływem i lubisz trochę szersze stalówki niż EF (extra fine), koniecznie przyjrzyj się atramentom z błyszczącymi drobinkami. Efektem jest pismo, które delikatnie skrzy się w świetle. Takie notatki wyglądają magicznie i zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. Ten rodzaj atramentu wymaga szczególnej higieny pióra. Pamiętaj, aby regularnie wypłukiwać spływak (czyli tę część, która przylega do stalówki i odpowiada za podawanie atramentu), żeby usunąć nadmiar zgromadzonych w nim drobinek. Przed napełnieniem pióra trzeba również pamiętać o dokładanym wymieszaniu atramentu (np. poprzez energiczne wstrząśnięcie zamkniętej buteleczki), gdyż drobinki mają tendencję na opadania na dno. Tak samo postępujemy z atramentem w piórze przed przystąpieniem do pisania – jeżeli atrament nie zostanie wymieszany, efekt pisma będzie mniej równomierny, a przepływ w spływaku zakłócony. 
...
>> Zobacz błyszczące atramenty Kyo No Oto No. 11 Ruriiro i No. 12 Ryokuyuiro


Podsumowując, w ostatnich kilku latach rynek atramentów znacząco się powiększył. Każdy może znaleźć zarówno kolory, jak i właściwości odpowiednio dopasowane do własnego sposobu ekspresji. 

A na co Wy zwracacie uwagę, wybierając atrament?

...

Łukasz

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Ja lubię atramenty, które "cieniują" na ciemno w kierunku krawędzi litery. Czyli środek litery / kreski / plamy jaśniejszy, a w kierunku brzegu atrament jest coraz ciemniejszy - robi się taka fajna obwódka. Bardzo mi się podoba taki efekt, szczególnie, że lubię mokro piszące pióra. Czy ktoś wie, czy się taki efekt jakoś specjalnie nazywa? (Po polsku i po angielsku?) Wiele atramentów FWP ma taką właściwość, bo często są używane także do malowania pędzlami.

    OdpowiedzUsuń

Calligrafun | Sklep