Nauka kaligrafii - od czego zacząć

9/27/2022 02:44:00 PM

"Od czego zacząć naukę kaligrafii?" - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez klientów naszego sklepu. Wiele osób, widząc piękne pisane litery na Instagramie lub zdjęcia imponujących papeterii na Pintereście, nie wie, jak osiągnąć taki efekt. 

kaligrafia nowoczesna

Jaka zwykle jest nasza odpowiedź na tak zadane pytanie? Najpierw sugerujemy, aby wybrać styl kaligrafii, który najbardziej się podoba :) Przecież najlepiej i najefektywniej jest uczyć się tego, co sprawia nam przyjemność! Stylów kaligrafii jest mnóstwo, warto więc na początek przyjrzeć się im bliżej, żeby podjąć tę pierwszą ważną decyzję. Gdzie szukać inspiracji? Możesz na przykład zajrzeć na naszego bloga do wpisów poświęconych Historii pisma i kaligrafii. Podaliśmy w nich garść przykładów różnych krojów, które mogą Cię zainspirować. 

Pomocna będzie dla Ciebie również poniższa grafika. Przedstawia ona przykłady kilku najpopularniejszych stylów kaligrafii. Czy któregoś z nich chcesz się nauczyć?

Wybierz swój styl kaligrafii z Calligrafun

Do wyboru stylu mogą posłużyć Ci również przekrojowe książki i podręczniki poświęcone kaligrafii. Znajdziesz w nich mnóstwo przykładów autorstwa najlepszych światowych kaligrafów. Polecamy na przykład podręcznik Speedball Textbook 25th Edition (z którego pochodzi poniższa rozkładówka) czy Calligraphy & Lettering. A Maker's Guide. Podręczniki te posłużą Ci nie tylko do wyboru stylu dla siebie, lecz także będą skarbnicą najlepszych inspiracji kaligraficznych na lata. 

Speedball Textbook

Styl wybrany? Super :) Teraz przyjrzyjmy się podstawowym narzędziom do kaligrafii:
  • stalówka ostra i ścięta,
  • obsadka prosta i skośna,
  • tusz lub atrament,
  • brush pen,
  • papier. 

podstawowe narzędzia do kaligrafii Calligrafun

Te narzędzia są podstawowymi na początek, ale nie musisz mieć ich wszystkich. Wybór zależy od kroju, którego chcesz się nauczyć. Przypuśćmy, że wybrałaś/-łeś brush lettering - wtedy potrzebny Ci będzie tylko brush pen i papier. Jeżeli chcesz się uczyć uncjały, wybierz obsadkę prostą, ściętą stalówkę, tusz i papier, a do copperplate'a najlepiej sprawdzi się stalówka ostra włożona w skośną obsadkę oraz oczywiście tusz i papier.

Jeżeli już kręci Ci się w głowie od możliwości wyboru, spokojnie - pomożemy :)

Spójrz jeszcze raz na powyższą grafikę "wybierz swój styl". Obok przykładów stylów znajdziesz informacje o narzędziach, które zostały użyte do wykonania napisów. Nie musisz wybierać tych konkretnych produktów, ale warto na pewno zwrócić uwagę na stalówki - czy napis jest wykonany stalówką ostrą, czy ściętą. To kluczowe przy doborze odpowiednich narzędzi do konkretnego stylu. Na przykład gotyk będziemy kaligrafować tylko ściętą stalówką, a modern - tylko ostrą, elastyczną. 

Zaglądając na Calligrafun.com do działu Style kaligrafii, zobaczysz sekcje poświęcone różnym stylom kaligrafii i przykładowe narzędzia, które posłużą Ci do danego stylu. Jeżeli jesteś osobą początkującą, warto się zasugerować naszymi propozycjami.

Bardzo dobrym i kompleksowym wyborem na początek Twojej przygody będą również zestawy startowe, które skomponowaliśmy z odpowiednich narzędzi do kaligrafii. Każdy zestaw różni się od siebie przeznaczeniem i zawartością - przeczytaj dokładnie opis i sprawdź, czy zestaw będzie pasował do wybranego przez Ciebie stylu. 

Zestawy startowe Calligrafun

W sekcji Bloki do kaligrafii znajdziesz olbrzymi wybór papieru do ćwiczeń kaligraficznych. Wbrew pozorom nie na każdym papierze można kaligrafować - np. standardowy papier do drukarki czy papier kredowy niestety się nie nadadzą. Papier dla kaligrafów to temat rzeka (kiedyś z pewnością opowiemy o tym więcej). Na początek jednak sugerujemy Ci dwie opcje do wyboru: możesz zdecydować się na papier czysty i podłożyć pod niego odpowiednią liniaturę, aby łatwiej Ci było zachować proporcje liter, lub możesz postawić na papier z nadrukowaną liniaturą, np. Archie's Calligraphy - z delikatnymi liniami dostosowanymi do różnych stylów.

Po wskazówkach dotyczących narzędzi, doszliśmy do ostatniego punktu programu, czyli jak uczyć się kaligrafii? Wspomniałam już wcześniej o podręcznikach, które są źródłem inspiracji. Niektóre podręczniki, takie jak seria Piękna Litera, bardzo dokładnie i w najmniejszych detalach omawiają specyfikę i historię poszczególnych stylów kaligrafii, więc z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się w stawianiu pierwszych kroków. 

Doskonałe do nauki kaligrafii będą również zeszyty ćwiczeń w formie plików PDF do druku. Wydawnictwo Calligrafun ma na koncie już trzy takie zeszyty ćwiczeń: Brush Lettering, Copperplate i Kaligrafia nowoczesna

Copperplate. Zeszyt ćwiczeń Calligrafun

Każdy z nich możesz wygodnie i szybko pobrać w ciągu godziny od zakupu, a następnie wydrukować na dobrej jakości papierze i ćwiczyć kaligrafię w domowym zaciszu. Każdy zeszyt ćwiczeń składa się z mnóstwa wskazówek na początek Twojej przygody (pomagamy również dobrać odpowiednie narzędzia) oraz ćwiczeń liter i wyrazów, w tym liter polskiego alfabetu. Dla ułatwienia nauki do każdego zeszytu ćwiczeń nagraliśmy filmy instruktażowe, które znajdziesz na naszym kanale >> YouTube. Poniżej zobacz film poświęcony zeszytowi Kaligrafia nowoczesna.


Mam nadzieję, że tym postem pomogę Ci podjąć pierwsze kaligraficzne decyzje i gładko rozpoczniesz swoją przygodę z którymś z pięknych stylów kaligrafii. A może na jednym stylu nie poprzestaniesz? ;) 

Trzymam kciuki!Zobacz także

0 komentarzy

Calligrafun | Sklep