Brush peny dla początkujących

9/11/2020 10:41:00 AM

Kolorowe pisaki opanowały internet: wszędzie pełno jest zdjęć starannie ozdobionych kalendarzy z kaligrafowanymi napisami, kunsztownych notatek z drobnymi rysunkami i przeróżnych list zadań czy zakupów. Nic dziwnego, że są tak popularne: w prosty i szybki sposób można uzyskać nimi piękne efekty!

Jak używać takich brush penów, dowiecie się w tym wpisie > klik. Znajdziecie tam również pomocne arkusze do nauki pisania. A my tym razem przygotowaliśmy przegląd brush penów dla początkujących, dzięki którym łatwo nauczycie się rysowania i pisania pięknych liter.


Jaki brush pen na początek?

Brush peny mają trzy rodzaje końcówek:

  • filcową, która może być zarówno twarda oraz zbita, jak i długa oraz elastyczna,
  • z tworzywa sztucznego - zwykle jest krótka i mało elastyczna,
  • pędzelkową z włosia naturalnego bądź syntetycznego, czyli miękką i elastyczną.

Na początek zdecydowanie łatwiej będzie używać końcówki filcowej lub z tworzywa sztucznego, przygotowaliśmy więc zestawienie pisaków właśnie tego rodzaju.

Wszystkie z opisanych brush penów znajdziesz w naszym sklepie Calligrafun - wystarczy kliknąć link z nazwą pisaka.

Przegląd brush penów zaczniemy od tych z krótką końcówką, która umożliwia pisanie mniejszych liter.

Brush peny do mniejszych liter

1. Zebra WF

Zestawienie otwiera seria brush penów Zebra WF z elastyczną, dosyć twardą filcową końcówką. Idealnie nadają się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z brush letteringiem i kaligrafią.

Na początek szczególnie polecamy pisaki Zebra WF1 Fine z cienką końcówką i WFSS4 Super Fine z bardzo cienką końcówką, dzięki którym łatwo opanujemy trzymanie pisaków.

2. Tombow Fudenosuke Hard & Soft

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowych już brush penów firmy Tombow z serii Fudenosuke. Znane i lubiane przez artystów i pasjonatów na całym świecie pisaki są proste w użyciu, przez co idealnie nadają się dla początkujących.Pisaki Tombow Fudenosuke mają krótką końcówkę z tworzywa sztucznego, która występuje w dwóch wariantach: twardym i miękkim. Twarda końcówka brush penów Tombow Fudenosuke Hard pozwala na uzyskanie mniejszych kontrastów między liniami niż końcówka miękka Soft.
Pisaki Tombow Fudenosuke Hard występują w 16 różnych kolorach, a także w duecie Hard & Soft, w zestawie 10 kolorów i zestawie neonowym.

3. Pentel Touch, Pentel Brush Sign Pen

Kolejnymi pisakami, które są szczególnie lubiane, są brush peny Pentel Touch i Brush Sign Pen.

Elastyczna pędzelkowa końcówka z poliestru pozwala łatwo kontrolować grubość i kształt linii, a szeroka paleta kolorów pozwala na swobodę ekspresji. Brush peny są idealne do bullet journala i notatek - można w łatwy i szybki sposób wykonać ozdobne nagłówki albo drobne rysunki.


Pentel Touch jest dostępny w 12 kolorach, w zestawach oraz na sztuki. A dla szukających gotowych palet kolorystycznych są przygotowane zestawy 4 pisaków Pentel Brush Sign Pen: Niebieskie Migdały, Owocowe Popisy i Zielone Jagody.

4. Kuretake Bimoji Fude Pen

Brush peny Kuretake Bimoji Fude Pen wyróżniają się wygodnym gumowym uchwytem, dzięki czemu dłoń nie ślizga się po obudowie podczas pisania.

Końcówki brush penów są trwałe i elastyczne, a pigmentowy tusz staje się wodoodporny po wyschnięciu. Kuretake Bimoji Fude Pen są idealne zarówno do rysunku, jak i do kaligrafii.

Dostępne w 5 rodzajach o różnych stopniach miękkości pędzelka, im dłuższe włosie, tym więcej możliwości, ale też wyższy poziom trudności. Na początek polecamy grubość EF (zobacz tutaj) i F (zobacz tutaj).


Brush peny do większych liter

1. Zebra Mildliner Brush

Kolejne pisaki Zebry, które świetnie sprawdzą się dla początkujących, to Zebra Mildliner Brush. Są one dostępne w zestawach w trzech wersjach kolorystycznych: Fluo, Cool & Refined i Warm albo na sztuki.

Brush peny Zebra Mildliner są dwustronne: pędzelkowej końcówki możecie używać do kaligrafii i brush letteringu, a drugiej, cienkiej okrągłej, do pisania i podkreślania. To czyni je świetnymi narzędziami do zeszytów, kalendarzy i plannerów.

Pędzelkowa końcówka jest dłuższa niż w pisakach Tombow Fudenosuke czy Zebra WF, ale jest bardzo elastyczna i wygodna, co pomoże pisać nieco większe litery lub ozdobne nagłówki. Mimo delikatnych i subtelnych kolorów, pisaki są dobrze napigmentowane i łatwo uzyskać nimi efekt cieniowania kresek.

2. Tombow ABT Dual Brush

O pisakach Tombow ABT Dual Brush słyszał już pewnie każdy! To seria dwustronnych brush penów z cienką końcówką służącą do rysowania precyzyjnych linii oraz z dość długą i elastyczną pędzelkową końcówką do powierzchniowego nanoszenia tuszu.

Możecie pisać nimi duże litery, a szeroka gama kolorystyczna (ponad 100 odcieni) pozwoli znaleźć idealny kolor do Waszych potrzeb.

Brush peny Tombow są na bazie wody, a więc umożliwiają cieniowanie, rozmycie kolorów i uzyskanie efektu akwareli (zobacz: Blending Kit oraz ABT Dual Brush Pen - Blender). Dobrze mieszają się ze sobą, dzięki czemu efekty pracy tymi pisakami mogą być naprawdę zachwycające. Brush peny ABT są dostępne solo lub w wielu różnych zestawach kolorystycznych.

3. Ecoline Brush Pen

Brush peny akwarelowe firmy Talens wypełnione są farbą Ecoline - popularną i cenioną wśród rysowników oraz kaligrafów. Będą idealne do dużych formatów, gdzie trzeba łatwo i szybko napisać większe litery.

Dość duża i miękka końcówka brush pena pozwala osiągać zarówno cienkie, jak i bardzo grube linie, co świetnie sprawdza się w brush letteringu i rysunku.

Ze względu na specyfikę farby akwarelowej linie rysowane brush penem Ecoline mogą nie być idealnie równe i ostre ani jednolite kolorystycznie po wyschnięciu, co tylko dodaje uroku pracom artystycznym. Można je mieszać zarówno między sobą, jak i z innym kolorem farby w płynie - to pozwoli na jeszcze płynniejsze przejścia tonalne.

4. Kuretake ZIG Fudebiyori

Brush peny Kuretake ZIG Fudebiyori posiadają elastyczną filcową końcówkę, idealną zarówno do kaligrafii, jak i do rysunku. Wodny, barwnikowy, wolny od ksylenu tusz umożliwia rozrzedzanie i mieszanie kolorów przy użyciu wody. Dzięki temu uzyskujemy bogactwo malarskich efektów akwarelowych.

Pisaki są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w odcieniach metalicznych, które będą dobrze wyglądać na ciemnych papierach.Teraz wiecie już, jak pisać brush penem i znacie mnóstwo opcji do pisania i mniejszych, i większych liter! Który z pisaków wypróbujecie najpierw?

...

Znasz już Brush Lettering. Zeszyt ćwiczeń, czyli pierwszą publikację Wydawnictwa Calligrafun? 

Zeszyt ćwiczeń jest w formie cyfrowej (plik PDF). Jego autorką jest Kamila Krysiak - założycielka sklepu i bloga Calligrafun. Brush Lettering. Zeszyt ćwiczeń jest idealnym wyborem na początek przygody z brush letteringiem! W zeszycie znajdziesz dwa różne alfabety, pisane małym i dużym brush penem, a w każdym z nich: ćwiczenia na rozgrzewkę, litery małe i wielkie (w tym polskie warianty ze znakami diakrytycznymi), cyfry oraz wyrazy (po polsku i po angielsku), czyli cały pakiet niezbędny do nauki - w sumie 69 stron. Oprócz tego zeszyt ćwiczeń zawiera garść informacji, które pozwolą Ci gładko rozpocząć proces nauki brush letteringu. 

...

Jeżeli post Wam się spodobał, będzie nam bardzo miło, jeśli polubicie stronę Calligrafun na Facebooku.


...

Tekst: Natalia Rucińska
Fotografie: Kamila Krysiak


Zobacz także

0 komentarzy

Calligrafun | Sklep