Co to właściwie jest nowoczesna kaligrafia

11/25/2016 10:24:00 AM

Zwykle tak bywa, że pierwszym razom towarzyszy trema i lekka niepewność, bo przecież doświadczenie jeszcze nie to i efekt nie do przewidzenia. Ale z drugiej strony pojawia się ekscytacja i entuzjazm – w końcu idzie nowe, nieprawdaż? Nie inaczej jest tym razem. W końcu pierwszy post na blogu zdarza się tylko raz w życiu. Oficjalnie więc bardzo miło mi Was powitać na blogu Calligrafun! Mam nadzieję, że będziecie tu częstymi gośćmi.


A skoro formalności mamy już za sobą, czas przejść do meritum, czyli w skrócie: o czym, po co i jak?

O czym? 

Oczywiście przede wszystkim o kaligrafii, i to tej nowoczesnej. Modern calligraphy, czyli z angielskiego: nowoczesna kaligrafia, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Większość osób nadal kojarzy kaligrafię wyłącznie ze starannym pismem nauczanym w szkole jeszcze w XX wieku, a przecież nowoczesna kaligrafia rządzi się zupełnie innymi prawami niż kaligrafia tradycyjna. Pierwszą i najważniejszą regułą nowoczesnej kaligrafii jest to, że nie ma reguł! Tak przynajmniej twierdzi wielu kaligrafów. Nie jest to do końca prawda, ale o tym w kolejnych wpisach. Prawdą jest natomiast to, że nowoczesna kaligrafia stawia na indywidualizm, subiektywizm, własny styl. W kaligrafii tradycyjnej każda litera alfabetu była ćwiczona tak długo, aż wyglądała identycznie. W jednym słowie, zdaniu czy tekście każde „a” było takie samo. Ta identyczność świadczyła o kunszcie osoby piszącej.
Copperplate Script pochodzący z 1740 roku. Źródło: Wikipedia.
Nowoczesna kaligrafia natomiast całkowicie zrywa z tym przyzwyczajeniem. Tutaj każda litera „a” może być inna, nawet w tym samym słowie. Litery nie są idealne, ale są wyjątkowe, bo różne od siebie, niepowtarzalne. I każdy może – a nawet powinien – mieć swój własny unikalny styl pisma.


Nowoczesna kaligrafia jest też na pewno odzwierciedleniem trendów panujących na świecie – ludzie, znużeni masową ekspansją bardzo podobnych produktów, dążą do tego, żeby się wyróżnić, kupując przedmioty i ubrania spersonalizowane, niepowtarzalne, a także tworząc takie przedmioty, stąd popularność takich serwisów, jak amerykański Eatsy, czy naszych rodzimych: Pakamera, Mustache, Decobazaar.
Już od kilku lat obserwujemy więc powrót do rzemiosła i przedmiotów ręcznie robionych (handmade), a nowoczesna kaligrafia świetnie wpisuje się w te trendy.

Po co?

Żeby w dobie komputeryzacji zarazić Was miłością do narysowanych liter. Tak, z premedytacją i nieco przewrotnie użyłam tu słowa „narysowane”. Robiąc pierwsze kroki w nowoczesnej kaligrafii, sami przekonacie się, że właściwie rysujecie litery, bo skupienie na formie jest tutaj najważniejsze. Nowoczesna kaligrafia różni się zdecydowanie od pisma codziennego, w którym koncentrujemy się tylko na treści słów, pomijając jakość naszego pisma. Przyznaję się, jestem żywym przykładem na prawdziwość tej tezy: zdarza mi się w pośpiechu zanotować coś tak niechlujnie i nieczytelnie, że mam potem problem z rozczytaniem samej siebie;) Natomiast kiedy kaligrafuję, robię to dokładnie, powoli i starannie, tak jak rysuję czy maluję. Pamiętajcie więc: nawet bazgrząc okrutnie, możecie nauczyć się pięknie kaligrafować!

Jak?

Jak najprościej, jak najdokładniej i jak najpiękniej – taki jest mój cel. Chciałabym w jak najprostszy sposób pokazać Wam, jak nauczyć się pięknie kaligrafować. Będę się starała precyzyjnie tłumaczyć Wam różne zagadnienia, umieszczać ciekawe tutoriale i prezentować świetne narzędzia do kaligrafii. Zachęcam Was również do odwiedzenia naszego SKLEPU, w którym znajdziecie masę potrzebnych narzędzi bardzo dobrej jakości i renomowanych firm. Produkty japońskich marek Tachikawa i Nikko sprowadzamy z zagranicy jako jedyni w Polsce specjalnie dla Was, żebyście mogli z nich łatwiej i przystępniej skorzystać!
Zapraszam więc, zaczynajmy!

Zobacz także

2 komentarzy

  1. Czytam te wpisy i podziwiam - zapał Autorki, jej zaangażowanie i kompetencję. Też tak chcę! Kamila, nawet jeśli nie wie, ma wpływ na życie wielu ludzi. Na moje ma. Aż żałuję, że nie mogę napisać tego kaligraficznie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) Bardzo dziękuję za tak miłe słowa! Pozdrawiam najserdeczniej :)

      Usuń

Calligrafun | Sklep