Podręczniki do kaligrafii – seria Stephena A. Zillera

9/11/2017 10:34:00 AM

Ogromną przewagą obecnych czasów, doby internetu i urządzeń elektronicznych, jest możliwość błyskawicznego zdobywania wiedzy. Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno temu ;) musiałam przekopywać się przez stosy książek w bibliotece, żeby znaleźć wiersz, którego fragment ktoś mi podrzucił. Teraz po prostu usiadłabym przed komputerem albo wzięłabym do ręki smartfona lub tablet i po wpisaniu fragmentu cały wiersz pojawiłby się przede mną w kilka sekund. Nie chcę zabrzmieć górnolotnie, ale jednak jest w tym coś z magii ;)

Wiedza w sieci czai się wszędzie. Również ta dotycząca kaligrafii (choćby na moim skromnym blogu, na którego - mam nadzieję – też czasem zaglądacie). Nauka kaligrafii z pomocą internetu – stron WWW, blogów czy YouTube’a – jest świetną sprawą. W sieci znajdziemy mnóstwo osób, które zupełnie za darmo dzielą się swoją niesamowitą wiedzą i umiejętnościami. Po prostu nie można z tego nie skorzystać!

Czasami jednak internet nie wystarcza. Wiem coś o tym;) Fajnie mieć również obok siebie coś namacalnego w postaci książki, do której można szybko zajrzeć, obejrzeć zadrukowaną stronę z bliska, nabazgrać coś na marginesie, zaznaczyć kolorową kartką papieru, przekalkować… Dlatego właśnie wprowadziliśmy w Calligrafun mnóstwo książkowych pozycji, które niosą masę wiedzy i inspiracji. Krótkie opisy umieszczone przy każdej książce w naszym sklepie z pewnością pomogą Wam się rozeznać, o czym ogólnie jest dana pozycja. Jednak tym, którzy chcieliby niemal zajrzeć do książek (a wiem, że są i tacy), polecam dzisiejszy wpis na blogu.

Dziś na tapecie seria 5 podręczników (które znajdziecie tylko u nas) autorstwa Stephena A. Zillera. Na wstępie kilka słów o autorze: Stephen Ziller był założycielem studia kaligraficznego i manufaktury Ziller of Kansas City oraz genialnym amerykańskim kaligrafem. Praktycznie każdy rodzaj pisma kaligraficznego wychodzący spod jego pióra, wyglądał idealnie, jednak specjalnością i znakiem rozpoznawczym Zillera stały się wszelkiego rodzaju zdobienia. Serię 5 podręczników stworzył z myślą o nauce kaligrafii w domu. Wszystkie książki są oryginalnie ręcznie pisane i rysowane przez autora – w tym również okładki. Niewielki rozmiar książek (21,5 cm x 13,3 cm), oprawa szyta zszywkami, okładka z grubego papieru oraz niewielka liczba stron (maksymalnie 64) przywołują na myśl raczej grubszą broszurę niż tradycyjną książkę. Strony są drukowane na czarno-biało.

Wszystkie 5 podręczników jest napisanych w języku angielskim i podzielonych na krótkie sekcje (Units). Na początkowych stronach autor wprowadza nas powoli w kilku sekcjach w świat kaligrafii, opisując: cel podręcznika (czyli dostarczenie zarówno podstawowych, jak i bardziej złożonych informacji na temat kaligrafii), materiały potrzebne na początek (podkreśla wagę jakości materiałów), właściwą pozycję ciała oraz ręki podczas pisania (zilustrowane zdjęciami).


Book 1 - Business Writing

Book 1 - Business Writing, czyli pierwszy podręcznik, różni się kolorem i rodzajem okładki od pozostałych książek z serii - papier jest jasnobrązowy i ma charakterystyczną strukturę. Podręcznik jest poświęcony w całości pismu biznesowemu. Autor pokazuje ćwiczenia wprawkowe na rozluźnienie mięśni ręki oraz ilustruje podstawowe ruchy piórem, by następnie przejść płynnie do pisania liter, cyfr i wyrazów. Podręcznik jest bardzo dokładny, więc podczas własnych ćwiczeń ze wskazówkami autora łatwo jesteście w stanie uchwycić rytm i kształt liter. Ten rodzaj pisma zwany jest też czasem pismem palmerskim od nazwiska Austina Palmera, który opracował metodę szybkiego, eleganckiego i czytelnego pisania bez różnicowania grubości linii, bardzo popularną w Stanach Zjednoczonych (pismo to można ćwiczyć zwykłym piórem czy nawet ołówkiem lub długopisem). W Polsce nie jest ono aż tak popularne, ale skądinąd wiem, że niedawno warsztaty z pisma palmerskiego prowadziła niezastąpiona AgaPisze i już planuje kolejne, więc pismo użytkowe  z pewnością zyska na popularności:)
Book 2 - Artistic Writing

Book 2 – Artistic Writing, czyli pismo artystyczne. Podręcznik ten jest poświęcony jednemu z najbardziej popularnych stylów w kaligrafii,  czyli pismu spencerskiemu (Spencerian). Piękny i ozdobny kształt tego pisma, szczególnie wielkich liter, oraz ultracienkie linie sprawiają wrażenie efemeryczności. Autor dokładnie ilustruje, w jaki sposób rysować kształty poszczególnych liter, łączyć litery i jak prowadzić pióro. Podręcznik świetnie sprawdzi się również podczas warsztatów pisma spencerskiego.

Book 3 - Card Writing

W Book 3 przeczytamy mnóstwo ciekawych i ważnych wskazówek na temat wypisywania kartek z podziękowaniami, wizytówek i zaproszeń. Autor pokazuje proste, ale urzekające przykłady pisma spencerskiego oraz kursywy angielskiej, które świetnie korespondują z tego rodzaju odręcznymi kartkami. Garść inspiracji i mnóstwo niezastąpionej wiedzy murowane.Book 4 - Engrossing Alphabets

Book 4 – Engrossing Alphabets to opisy i przykłady stylów pism kaligraficznych, do których używa się stalówki szeroko ściętej: Old English, średniowieczny, włoski, francuski, romański, gotycki. A także kilka stylów pochyłych, które pisze się stalówką ostro zakończoną. Obowiązkowa pozycja dla osób pragnących poszerzyć kaligraficzne horyzonty ze względu na mnogość opisanych stylów zilustrowanych pięknymi przykładami spod ręki autora. Pojawiają się tu również wskazówki techniczne, np. pod jakim kątem ustawić stalówkę, aby uzyskać odpowiedni efekt konkretnego rodzaju pisma.
Book 5 - Bird & Design Flourishing

Ostatni podręcznik, czyli Book 5, oprócz krótkiego wstępu zawiera same przykłady pięknej sztuki zdobienia za pomocą pióra z ostro zakończoną stalówką. Widzimy tu mnóstwo zawijasów, ozdobników tekstu, motywów roślinnych, piór, ptaków… Każda strona to dzieło sztuki kaligraficznej, które można próbować powielić na oddzielnych kartkach lub kopiować, kładąc kalkę bezpośrednio na stronie. Tradycyjne wzory roślinne przeplatają się z tymi wymyślonymi przez autora. Dodatkowo w podręczniku możemy znaleźć piękne prace F.W. Tamblyna – nauczyciela Stephena Zillera i kolejnego genialnego kaligrafa.
Książki autorstwa Stephena Zillera to cała skarbnica tradycyjnej wiedzy kaligraficznej. Dobre i dokładne opisy zachęcają do ćwiczenia i udoskonalania kaligrafii w domu. Można z nich również śmiało korzystać podczas warsztatów kaligraficznych.

Zachęcam do lektury!


Zobacz także

0 komentarzy

Calligrafun | Sklep