Wielkanocne pisanki

4/11/2017 12:47:00 PM

Kiedy zastanawiałam się, co ma być kolejnym tematem postu z cyklu "Zrób to sam", już złapały mnie Święta Wielkanocne. Zupełnie nieoczekiwanie w tym roku ;) Czy Wasz czas też tak pędzi jak szalony? :) No a że Wielkanoc bez pisanek po prostu nie istnieje, to temat pojawił się sam. Słowo "pisanki" postanowiłam więc potraktować wybitnie dosłownie i wyszło pięknie! Żeby pisanki były jeszcze bardziej oryginalne i eleganckie, postawiłam na farbę w sprayu - brush lettering i złota farba dały niezwykle gustowne połączenie. Zobaczcie sami!Do pisanek wykorzystałam nasze nowe sklepowe nabytki, czyli świetne i bardzo popularne wśród artystów brush peny Tombow Fudenosuke w wersji Soft i Hard. Sprawdziły się wyśmienicie, mimo że pisanie na jajkach nie należy do najłatwiejszych zadań ;)

Jeżeli macie ochotę samodzielnie wykonać podobne pisanki, będą Wam potrzebne:


  • jajka ugotowane na twardo - koniecznie w białych skorupkach (ja użyłam jajek od zielononóżki),
  • papierowa taśma maskująca (może być też dowolna inna, ale musi być łatwa do odklejenia),
  • złota farba w sprayu,
  • brush peny (np. Tombow Fudenosuke Soft lub Hard)

Krok 1 – Jajka na złoto

Kilka jajek w białych skorupkach gotujemy na twardo. Dlaczego nie możemy użyć surowych? Ponieważ nawet na dokładnie wyszorowanym surowym jajku tusz z pisaka rozmazuje się pod wpływem dotyku, a tego chcemy uniknąć.

Po ostygnięciu jajka obklejamy częściowo taśmą, żeby zamaskować miejsca, które chcemy zostawić niepomalowane. Ważne, żeby taśma bardzo dokładnie przylegała do jajek, inaczej farba może dostać się pod spód. Niektóre jajka możemy pomalować w całości, bez obklejania - też będzie pięknie.


Po dokładnym obklejeniu jajek przystępujemy do ich sprejowania na złoto. Pamiętajcie, żeby podczas używania farby w sprayu odpowiednio zabezpieczyć miejsce pracy (np. gazetami lub folią). Dobrze jest też założyć na dłonie jednorazowe rękawiczki ochronne.

Kiedy wszystkie jajka są już pomalowane, zostawiamy je do wyschnięcia na 10-30 minut (w zależności od właściwości farby).

Krok 2 – Świąteczny brush lettering

Zdradzę Wam, że pierwotny pomysł był taki, żeby kaligrafować na jajkach pomalowanych na złoto, ale jak to zwykle bywa, rzeczywistość zweryfikowała moje plany - okazało się, że złota farba nie ma ochoty utrzymać tuszu z brush pena. Ale w efekcie i tak wyszło pięknie :)

Kiedy złote jajka sobie schną, przystępujemy do kaligrafowania brush penami na jajkach niepomalowanych. Ja zdecydowałam się na tradycyjne świąteczne hasła i życzenia. Na zdjęciach widzicie efekty pracy z brush penem Tombow Fudenosuke Soft.


Krok 3 – I gotowe!

Kiedy złota farba na jajkach już całkowicie wyschła, delikatnie odklejamy taśmę maskującą. Et voilà! Świąteczne kaligrafowane pisanki gotowe! Takie oryginalne pisanki mogą być piękną dekoracją stołu Wielkanocnego lub możemy je włożyć do koszyczka ze święconką. Liczę na Waszą inwencję :) Rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, Kochani!


Zobacz także

0 komentarzy

Calligrafun | Sklep